Kazincbarcikai Természetbarát Egyesület
Te is jössz velünk?



BELÉPÉS
Azonosító:

Jelszó:

Elfelejtett jelszó
Regisztráció


A „Fekete-hegyek” országa: Montenegró


A 9 napos túratáborunk célja egy sokak számára még ismeretlen ország, Montenegró hegyeinek és látványosságainak, kultúrájának valamint tengerparti városainak megismerése.

Időpont: 2012. szeptember 1-9.

Indulás: Kazincbarcikáról 2012. augusztus 31-én este 22:00 órakor
ill. Miskolcról 22:30-kor a megbeszélt helyszínekről

Részvételi költség: 43000 Ft/fő

Max. létszám: 8 v. 16 fő

Ez tartalmazza: az utazást, az autópálya és a fizetős útdíjakat, a környezetvédelmi útadót, a parkolási díjakat.

Az út ára nem tartalmazza: a szállásdíjat 8 éjszakára apartmanokban és kempingben (választás szerint, kb. 100-120 Euro), a belépőket, az étkezéseket, a biztosítást.
Jelentkezés: 2012. július 15-ig, vagy a létszám eléréséig 20.000.- Ft előleg befizetésével és a szállásigény megadásával a túravezetőnél. Tel: 06-70/946-9450, e-mail: barcikaturista@gmail.com
A fennmaradó részvételi költséget legkésőbb indulás előtt 10 nappal kérjük befizetni.


Túraterv:
1. nap: érkezés a délutáni órákban a Durmitor „fővárosába”, Zabljakba, ahol a következő pár napot töltjük. Szállásunk elfoglalása után ismerkedés a településsel, séta a Fekete-tó környékén, pihenés.

2. nap: a mai napon egész napos túrára korán indulunk „bemelegítő túránkra”, célunk a Medve-hegy (Medjed) meghódítása. A szállásunkról mikrobusszal felmegyünk a Fekete-tó (Crno jezero) előtti parkolóig. Innen a Durmitor Nemzeti Parkba történő belépő megváltása után jutunk az 1416 méteren fekvő tóhoz. Csodás, hegyek övezte tó képe tárult szemünk elé. Innen elkezdjük a kapaszkodást, a Tocak-forrásnál (1540 m) tartunk rövid pihenőt. Innen továbbra is erdőben, később már gyalogfenyők között emelkedünk felfelé a Strugánál lévő (1910 m) elágazásig. Ezután már sziklák között szerpentinezünk tovább a 2170 méteren levő nyeregbe. Itt a rövidtúrások eldönthetik, hogy felmásznak-e Kis-Medve csúcsára, vagy a túloldalon lejuthatnak a visszatérő útjukra. Innen kezdve kissé kapaszkodós, nem túl nehéz mászás következik a 2223 méteres Kis-Medve csúcsáig (Mali Medjed) feltörő gerincen. Itt pihenő, majd továbbindulva (vagy inkább lemászva) értünk le Devojka-nyeregbe (2160 m). Innen további mászásokkal tarkítva jutunk a Nagy Medve (Veliki Medjed) kettős csúcsaira (Severni vrh 2287 m, Juzni vrh 2285 m). Innen tovább a sziklagerincen leereszkedünk a 2145 méteren lévő nyeregig, majd onnan már kicsit könnyebbé válik az utunk és a hegyoldalban harántolva jutunk a völgykatlanban lévő Katun lokvice pásztorkunyhóig és tovább a völgyön a Radulova kolibáig. Innen tovább ereszkedünk és egy emlékművet is érintve jutunk le az öreg Jaklea malomig, majd a Fekete-tó partját érintve a parkolóban hagyott mikrobuszainkhoz, amelyekkel visszatérünk a szállásunkra.
Táv: 12,8 km (rövidtúra: 10,3 km) Szk.: 1100 m (830 m)

3. nap: reggel korán indulunk túránkra, ugyanis a kiindulópontja messzebb lesz szállásunktól: célunk a Durmitor legmagasabb pontjának, a Bobotov kuk megmászása. Mintegy fél órát buszozva jutunk az 1907 méteren levő nyeregbe (Sedlo). Innen meredeken emelkedünk az Uvita greda nyergéig lankásabb rész következik a Surutka 2082 méteres magaslatáig, majd a Fogacskák (Zupci) gerinc lábát megkerülve 2140 méteren páratlan kilátásban lesz részünk: szemünk előtt látjuk a Nemzeti Park belépőjén is szereplő, az egykori tengerfenék üledékeiből hullám alakban rétegződött hegyoldalt, amely innen látható a legjobb szögben. Fotózás után leereszkedünk egy kis hegyi tóhoz, a Zeleni vir-hez (2028 m).
Rövid pihenés után a Danilova plocá-hoz kapaszkodunk fel, ahol egy emlékmű is található a sziklafalon. Innen sziklás-füves szerpentin következik a 2351 méteren levő Lucina previja nyeregbe. Innen kezdődik a csúcstámadás: innen a csúcs tövében harántolva, félig megkerülve, sziklák között felmászunk a Bobotov kuk 2523 méteres csúcsára. Itt teljes körpanoráma fogad minket a Durmitor hegységre. Csúcs-csoki, csúcs-sör, csúcs-könyv, majd visszaereszkedünk a nyeregig. Itt a rövidtúrások visszafordulnak, és a már ismert úton a kiindulópontig visszatérnek.
A hosszútúrán innen szerpentinezve jutunk le a Valoviti do katlanába (1980 m), majd újra meredeken felkapaszkodunk az Obla glava hegy oldalában levő jégbarlanghoz, a Ledena pecinához (2100 m; ha le akarunk ereszkedni, ajánlatos kötelet vinni magunkkal, a havas jégben kialakított lépcsők csúszósak).
A hűsölés után leereszkedünk a Korita karrmezején keresztül az Öreg katun düledező kalyibájához, majd tovább a tegnapról már megismert Vlejkova ploca emlékmű mellett elhaladva az Öreg malomhoz érünk. Itt vagy lemegyünk újra a tópartra, vagy egyenesen a parkolóhoz megyünk tovább, majd még negyven percet gyalogolunk a szállásunkig.
Táv: 15,8 km (rövidtúra: 10 km) Szk.: 1120 m (980 m)

4. nap: ma egy viszonylag könnyebb túrára indulunk közösen. Először a már gyalogosan felmegyünk a parkolóig, majd az Öreg malom érintésével gyalogolunk tovább a Malom-patak mentén a Zminje-tengerszemig, ahol rövid pihenőt tartunk. Innen egyre meredekebbé válik utunk és felkapaszkodunk a Veliki pas sziklafalai felé, majd sziklás ösvényen mászunk tovább a Cervena Greda 2164 méteres csúcsára. Itt pihenő, fotózás, majd visszatérünk a Veliki pas nyergébe, ahonnan folytatjuk utunkat lefelé a sziklaorom peremén, miközben megcsodáljuk az alattunk lévő Jablan-tengerszemet, majd egy kis kitérővel lejutunk a partjára is. Innen a Jablan pásztorkunyhóihoz érünk, majd Razava Glava 1862 méteres magaslata mellett elhaladva folyamatosan ereszkedünk lefelé. Félórás ereszkedés után egy műutat keresztezve egy kis magaslatról megpillantjuk alattunk a Barno-tavacskát, majd pár perc múlva visszatérünk a reggeli kiindulási helyünkhöz, a már jól ismert parkolóhoz, ahonnan visszasétálunk szállásunkra. Akik még nem fáradtak, azokkal még egy utolsó pillantásért elmehetünk a Fekete-tó partjára is.
Táv: 19 km Szk.: 920 m

5. nap: reggel továbbutazunk a Tara-kanyon érintésével a Biogradi Nemzeti Parkig. Először leszerpentinezünk mikrobuszainkkal a Tara hídjáig. Ez egy 150 méteres mélységet 366 méter hosszan áthidaló völgyhíd, egy nagyon impozáns látványt nyújtó építmény. Itt parkolás után rövid séta és fotózás, majd tovább buszozunk a Tara mellett, a világ állítólag második legmélyebb, néhol 1300 méter mély és 80 kilométer hosszú kanyonjában Dobrilovina faluig, ahol megtekintjük az 1219-ben alapított Szent György Oszlopai kolostort, mely az ország egyik legrégebbi kolostora (csak hosszú ruhákban látogatható!). Innen továbbutazva felkeressük a Biogradi Hegység Nemzeti Park „őserdejében” található lefolyástalan tavat, amelyet körbejárunk (Biogradsko jezero). A rövid túra után a délután folyamán a tengerpartig utazunk, ahol a következő éjszakáink szállása lesz.

6. nap: a mai nap szinte pihenőnap. A reggeli órákban átutazunk a Kotori-öbölbe. Először a Kotor városa felett 260 méter magasan levő Szent János erődöt vesszük be: ez 1350 lépcsőfokot jelent, amíg még árnyékban van a hegyoldal. A látvány magáért beszél: alattunk a város, az öböl, a környező hegyek. Leereszkedés után bebarangoljuk az óvárost. Többek között felkeressük a Szent Tripun katedrálist, a Szent Lukács templomot, és a Tengerészeti Múzeumot, közben csak sikátorok, sikátorok… stb., stb. A délutáni órákban Budva óvárosát barangoljuk be.

7. nap: a mai napon a Lovcen Nemzeti Parkban túrázunk. Mikrobuszainkkal felszerpentinezünk a hajtűkanyarokkal tarkított úton szinte egészen a csúcs tövénél lévő Hotel Lovcen parkolójáig. Először a Jezerski vrh hegycsúcsra (1657 m) épült Njegoš mauzóleumhoz kapaszkodunk fel egy 461 lépcsőfokból álló alagúton keresztül. A csúcsról csodálatos körpanoráma nyílik. Innen visszatérve a csúcsa alatt fekvő tengerszemhez indulunk. Ezután rövid buszozás következik, majd a Babina Glava csúcsára (1474 m) túrázunk. A délutáni órákban a visszafelé úton még egy rövid pihenőre megállunk Cetinjében, az egykori régi történelmi fővárosban is.
Táv: 14 km Szk.: 700 m

8. nap: ma korán kelünk, hiszen sok út vár ránk. Délkelet felé vesszük az irányt a tengerparton, és az első megállónk Stari Bar, amely egy kihalt romváros a nyüzsgő Bar üdülőváros peremén. Bejárása után felkeressük a várostól nem messze lévő 2000 éves olajfát, ami talán Európa legöregebb fája is egyben. Innen a Sasi-tó felé vesszük az irányt, majd a Szkadári-tó menti panoráma túránk következik Virpazarig. Ha találunk rá lehetőséget, egy hajókirándulást beiktatunk délután. Ezután visszatérünk tengerparti szálláshelyünkre, ahol utolsó esténket töltjük el.

9. nap: hazautazás, útközben rövid megállókkal, érkezés az esti órákban.

Szükséges felszerelés: bejáratott túrabakancs, réteges túraöltözet, sapka vagy kendő, esőálló ruházat, túrabot, napszemüveg, fürdőruha, fényvédőkrém, 15-30 literes napi hátizsák. A falvakban és a városokban is vannak boltok, alapvető élelmiszerek megvehetők itt is. A kempingezést választóknak sátor (lehetőleg kétrétegű, tagoknak ingyenesen kölcsönözhető), hálózsák, derékalj stb.

Figyelem! A túravezető a túra útvonalát, időbeosztását az időjárás és a csoport teljesítményének függvényében bármikor módosíthatja!!!

Zárdai István
túravezető




Gyere közénk és nem bánod meg - barcikaturista@gmail.com